Відпочинок та лікування > Закордон > Лікування > Угорщина

Термальні джерела та купальні
За кількістю розвіданих і використовуваних джерел термальних лікувальних вод Угорщина займає одне з перших місць у світі. На даний момент в країні діє більше ста бальнеологічних курортів.
Геологічні особливості цієї території дали поштовх раннього виникнення бальнеологічної культури. Вже стародавні римляни помітили цілющу дію термальних вод і почали використовувати джерела, що виходять на поверхню на території Паннонії, в лікувальних цілях.
У великій пошані термальні лазні були в турків, під владою яких Угорщина перебувала 150 років. У Буде досі збереглася будівля турецької лазні.
На території Будапешта, у відрогів Будайський гір, уздовж паралельних Дунаю ліній розлому, на поверхню виходять термальні джерела, які мають різний склад і температуру води. Джерела, що б'ють у підніжжя пагорба Рожадомб, постачають термальною водою купальні «Часар», «Лукач» і «Кіра», джерела гори Геллерт - купальні «Рац», «Рудаш» і «Геллерт». 
Вода з розташованих північніше джерел у купалень «Чіллагхеді», «Рома» та «Пюнкешд», прохолодніше, тому її використовують в першу чергу для купання, а не в лікувальних цілях.
У кінці XVIII століття і в XIX столітті почали розвиватися бальнеологічні курорти. Зараз термальні купальні в Балатонфюред, Балфе, Дюлі, Хайдусобосло, Харкані, Хевізе, Шарвар і Залакарош входять в число найзнаменитіших європейських курортів.
Велика кількість термальних джерел, що сформувалися в результаті вулканічної діяльності, є в околицях озера Балатон. Вулкани заснули вже 2,5 мільйона років тому, але їх «підігрівали» вплив відчувається досі. Уздовж усього узбережжя озера на поверхню виходять десятки джерел, вода яких містить сірку і вуглекислоту. Лікувальні властивості цих джерел були відомі людям вже протягом багатьох століть.
Найвідоміший з них - гаряче джерело Хевіз (Hévíz) (hévízi forrás - Хевіз форраш), що виходить на поверхню біля підніжжя гірського масиву Кестхей.
Озеро курорту Хевіз насправді являє собою кратер гейзера, заповнений термальною водою з температурою 38 ° C. Подібне можна зустріти ще тільки в Ісландії. Сірчисту, слабо радіоактивну воду озера Хевіз і мул з дна озера використовують для лікування захворювань опорно-рухового апарату. Курорт приваблює пацієнтів і туристів зі всього світу груглий рік.
Окрім лікувальних властивостей води, озеро Хевіз просто являє собою прекрасне видовище в будь-який час року, але особливо наприкінці літа, коли на його поверхні розпускаються тисячі кольорів завезеної сюди з Індії червоної лілії. Навколо озера працюють десятки лікарень, санаторіїв і готелів.
Найпершою в околицях Балатону в лікувальних цілях почали використовувати воду з джерела в населеному пункті Балатонфюред (Balatonfüred). Вже в XVIII столітті близько джерела, води якого містять вуглекислоту була побудована купальня. З часом санаторій, зведений над джерелом, прославився на всю країну: Балатонфюред і сьогодні називають Меккою сердечників.
У населеному пункті Залакарош (Zalakaros), розташованому в півгодини їзди від західного закінчення Балатону, в шістдесяті роки, цілком випадково, під час пошуків нафти, була виявлена ​​лікувальна вода. З тих пір невідома сільце перетворилася в процвітаючий курорт.
Води купальні Залакарош рекомендують при захворюваннях опорно-рухового апарату та органів дихання, а також при проблемах в області гінекології. Нещодавно в Залакарош був побудований аквапарк, завдяки чому курорт тепер пропонує чудовий відпочинок і здоровим, молодим шанувальникам фітнеса.
У східній частині Угорщини найвідомішим є, мабуть, курорт Мішкольц-Таполца (Miskolc-Tapolca).
Горячими водами этого источника пользовались для бытовых нужд уже в XVI веке. В 1717 году появился первый план коммерческого использования термальной воды.
В 1934 году Мишкольц-Таполце был официально присвоен ранг курорта. Последняя реконструкция купальни закончилась в 2002 году, но работы по её модернизации и расширению продолжаются до сих пор. Уникальная купальня, расположенная, как и питающие её источники в карстовых пещерах, занимает территорию в 7 га. Площадь воды её бассейнов – 4 500 кв. м. Содержание солей в воде не настолько высоко (1 000 мг/л), как в водах других термальных источников, благодаря чему в воде можно находится неограниченное время.
Температура воды в источниках 24-43 °С. Воды купальни оказывают лечебный эффект при заболеваниях опорно-двигательного аппарата, желудочно-кишечного тракта, органов дыхания и сердечно-сосудистой системы.
Купальня «Сечени» (Széchenyi) – один из крупнейших купально-бальнеологических комплексов Европы.
Ця купальня була першою на пештському стороні Будапешта. Перша купальня була побудована на цьому місці в 1881 році. Протягом ХХ століття купальня багаторазово перебудовувалася і розширювалася. Остання реконструкція закінчилася в 1999 році. Тоді купальня була обладнана різними видами підводного масажу та водними атракціонами.
Температура води в різних басейнах - 26-38 ° С. Води купальні використовують для лікування захворювань опорно-рухового апарату, при хронічних запаленнях суглобів, під час реабілітації після травм і ортопедичних операцій.
Бажаючі випробувати смакові (і, одночасно, лікувальні) властивості мінеральної води можуть відвідати бювет поруч з купальнею.
Будівництво купальні «Кіра» (Király) було розпочато за часів турецького панування, в 1565 році, за наказом Будайського паші Арслана і закінчено при паші Мустафи Соколи.
Зі стратегічних міркувань ця купальня була побудована не над термальним джерелом. І в наш час вода надходить з джерел, розташованих близько купальні «Лукач». Купальня була повністю реконструйована в 1950 році.
Температура води в різних басейнах - 26-40 ° С. Води купальні використовують для лікування захворювань опорно-рухового апарату, нервової системи, під час реабілітації після травм і ортопедичних операцій.
Перші купальні на території сучасного комплексу «Лукач» (Lukács) були засновані в XII столітті поряд з монастирями. За часів турецького панування термальні води використовували не тільки для лікування, але і як рушійну силу для млинів.
В 1937 году при купальне был построен бювет. С 1979 года при купальне работает так называемая «дневная больница». В 1999 году, в результате реконструкции, купальня была оснащена различными видами водных аттракционов и водного массажа. Температура воды в разных бассейнах – 22-40 °С. Воды купальни используют для лечения заболеваний опорно-двигательного аппарата, нервной системы, во время реабилитации после травм и ортопедических операций.